Zakończenie pierwszej edycji SHUM

Uroczystość zakończenia I roku studiów Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych

Jak szybko upływa czas. nie tak dawno 5 października ruszył SHUM a tu już zakończenie studiów. 21 czerwca 2014 na wydziale Humanistycznym niecodzienne wydarzenie. Młodzi adepci nauki w strojach galowych wraz z rodzicami i bliskimi przybyli na uroczystość zakończenia I edycji SHUM. Rozpoczęto ją z całym uniwersyteckim ceremoniałem: poczet sztandarowy US, pan dziekan prof. Henryk Walczak , wykładowcy poszczególnych instytutów i katedr WH w togach.

 Ostatnie zajęcia w semestrze letnim zostały przeprowadzone w bardzo ciekawy i niekonwencjonalny sposób przez panią dr Veronikę Beliaevę-Saczuk z katedry etnologii i antropologii kulturowej (i wcale nie był to klasyczny wykład uniwersytecki). Sama prowadząca, przebrana w oryginalny strój rosyjski, wzbudzała swoim wyglądem niezwykłe zainteresowanie. Pani doktor wykorzystując metody aktywizujące starała się przybliżyć dzieciom pojęcie folkloru różnych stron świata, jego aspektów, podobieństw, wykorzystując całą gamę środków, rekwizytów i jednocześnie angażując dzieci. Młodzi studenci mieli możliwość wzięcia bezpośredniego udziału w przedstawianej bajce z morałem i grania na specyficznych, dawnych instrumentach muzycznych kultury wschodu. Po przeprowadzonych niezwykle absorbujących zajęciach, studenci uzyskali od prowadzącej wykład ostatni w tym roku akademickim wpis do indeksu. Było też miejsce na podziękowania i życzenia.

 Na zakończenie uroczystości studenci otrzymali dyplomy ukończenia I roku w SHUM i upominki. Uroczystość zakończyła się tradycyjnie pieśnią Gaude Mater Polonia i zwyczajem uniwersyteckim rzucania w górę biretów, a także wspólnym zdjęciem z organizatorami i wykładowcami SHUM.

autor: dr Małgorzata Szyller