SHUM

 

Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Młodych jest projektem przygotowanym przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz przez Stowarzyszenie Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego "RAZEM", skierowanym do dzieci od 6 do 12 roku życia. Jego celem jest rozwijanie ciekawości i fascynacji światem oraz pielęgnowanie dziecięcej wyobraźni. Tematyka zajęć jest bardzo różnorodna, co daje możliwość wyboru takich, które najbardziej zainteresują naszych przyszłych naukowców. Ponadto dzieci mają możliwość znalezienia się w salach wykładowych, w uczelnianej Auli, w muzeum, Książnicy Pomorskiej.

Oferowane wykłady i ćwiczenia na różnego typu ciekawe dla dzieci tematy, z pewnością przybliżą najmłodszym różne dziedziny nauki, rozbudzając jednocześnie pasję zdobywania wiedzy. Bezpośredni kontakt ze środowiskiem akademickim przyczyni się do rozwoju ich intelektualnego i kreatywnego potencjału.

Zapraszamy do zapisywania dzieci i młodzieży na pasjonujące i różnorodne wykłady, zajęcia Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych SHUM.

Z przeszłości…
Pomysł utworzenia uniwersytetów dla dzieci przywędrował do Polski z Niemiec. Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał przy Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku i od samego początku cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i rodziców. Za popularyzację wiedzy naukowej Uniwersytet w Tybindze otrzymał nagrodę Kartezjusza – Descartes Prize for Science Communication.

Jak to się zaczęło?
Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Młodych rozpoczął swoją przygodę z nauką 3 czerwca 2013 roku, organizując z okazji Dnia Dziecka „Dziecięcy Festiwal Nauki” pod patronatem Wydziału Humanistycznego US i Stowarzyszenia Przyjaciół, Absolwentów i Pracowników WH US „Razem”. Ten pilotażowy programSHUM cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli i zgromadził około 800 uczestników. Dzieci świetnie się bawiły aktywnie uczestnicząc w różnych pokazach i konkursach przygotowanych przez nauczycieli akademickich Wydziału Humanistycznego, pasjonatów archeologii, historii, filozofii, pedagogiki, psychologii, socjologii, etnologii, politologii, obrony i bezpieczeństwa. W ramach przygotowanych modułów młodzi uczestnicy mieli możliwość integracji i zgłębiania tajników nauk humanistycznych. Każdy znalazł coś dla siebie.​

Dodaj komentarz