Leonardo da Vinci geniusz renesansu

 

Od małego dziecka miał ten dar, że umiał się uczyć sam. Obserwował cały otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to tylko rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował. Urodził się w 1452 r. w małej wiosce, niedaleko miejscowości Vinci, położonej na terenie dzisiejszej Toskanii. Jego ojciec Piero był notariuszem. Ciekawostką jest, że Leonardo da Vinci posługiwał się pismem zwierciadlanym – żeby odczytać jego zapiski trzeba przystawić lusterko. Szacuje się, że z ok. 14 tys. kart, które wykonał, ocalała mniej więcej połowa. Jego notatki mają w swych zbiorach archiwa i biblioteki całego świata. 

Zamiłowanie do inżynierii – Leonardo projektował wozy pancerne, tyle że poruszane siłą mięśni ośmiu ukrytych wewnątrz ludzi, wymyślił też trujący proszek i maski ochronne dla żołnierzy. Nic dziwnego, że nie miał kiedy kończyć swoich obrazów, ponieważ kiedy malował oko, to przeprowadzał przez wiele tygodni nad narządem wzroku liczne eksperymenty, kiedy malował światło, badał jego strukturę. Zajmował się matematyką, fizyką, mechaniką, anatomią.

Leonardo i jego wynalazki – Gdy odczytano jego zapiski, okazało się, że wynalazł niesłychaną liczbę urządzeń. Sam robił do nich rysunki. Prototyp kamery fotograficznej, łożysko kulkowe, maszyna przędzalnicza, koparka mechaniczna. To on był prekursorem tych urządzeń. – Kiedy Wenecji groziła flota turecka, Leonardo podjął się ją zniszczyć przez zastosowanie łodzi podwodnej . Kiedy pracował nad samolotem wynalazł spadochron. Podobno sypiał zaledwie 15 minut co 4 godziny. Był niezwykle pracowity. Kochał naturę. Artysta przechodząc przez plac, gdzie sprzedawano ptaki, wydobywał je z klatek, a płacąc żądaną cenę, puszczał je w powietrze i tak przywracał im utraconą wolność, dlatego też natura była dla niego łaskawa. Gdziekolwiek zwrócił swą myśl, okazywał doskonałość. Nikt nigdy nie dorównał mu w zdolnościach, w żywotności, w dobroci, w łatwości, we wdzięku życia. Codziennie wykonywał modele i rysunki, pokazujące jak bez wysiłku podnosić skały i przebijać góry, jak budować dźwigi, żurawie, śruby dla wyciągania ciężarów i jak za pomocą pomp ciągnąć z głębi ziemi wodę Marzył też o lataniu. Leonardo da Vinci zmarł 2 maja 1519 r.

Leonardo Da Vinci – Ciekawostki

Ponad 40 lat PRZED URODZENIEM M. KOPERNIKA ! zanotował "Słońce się nie porusza".

60 lat przed Galileuszem (twórcą pierwszego teleskopu) twierdził, iż za pomocą "wielkiego szkła powiększającego" da się badać powierzchnie księżyca oraz innych ciał niebieskich.

200 lat przed Newtonem – wyprzedając teorie grawitacji napisał "ciężar, który nie znajduje oporu , spadnie w dół najkrótszą drogą". W innym miejscu dodał, że "cała Ziemia musiała przybrać kształt kuli".

Oprócz tego, że był wielce utalentowany i po prostu genialny, Leonardo da Vinci podobno był również niezwykle przystojnym mężczyzną o wspaniałym głosie. Potrafił żonglować. Nauczył się tego by ćwiczyć mózg. Leonardo nie tylko komponował, grał i śpiewał, ale także lubił gdy mu akompaniowano przy malowaniu. Jego iloraz inteligencji szacowany jest w zakresie 200 – 250. Jego prace naukowe daleko wyprzedzały wyobraźnie współczesnych ludzi i uczonych (np. zaprojektował machinę latającą na 400 lat przed pierwszym samolotem, ponownie wyprzedzając swoją epokę). Nie sposób krótko wymienić wszystkich jego pomysłów. Leonardo zajmował się prądami morskimi, obmyślił urządzenia do mierzenia siły wiatru i prędkości statków, badał lot ptaków, wśród jego szkiców jest szkic pra-samolotu. Zapoczątkował rozwiązywanie najprostszych zagadnień statycznych, takich jak znajdowanie wypadkowej kilku sił czy rozkładanie danej siły na siły składowe. Wprowadził koncepcje momentu statycznego. Zastanawiał się nad pracą belek zginanych, rozporem łuków, teorią równi pochyłej. Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki. Dlatego poznając naturę szukał sposobów praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Wśród jego projektów można wymienić: łódź podwodną, śmigłowiec, maszyny łatające, spadochron, strój płetwonurka, projekt czołgu napędzanego ludzkimi mięśniami, rozmaite koparki, dźwigi i całą masę innych urządzeń i budowli jak choćby kamiennego mostu łukowego o rozpiętości 600 metrów. Leonardo przekładając na dzisiejsze profesje był: architektem, filozofem, muzykiem, poetą, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, fizykiem, anatomem, wynalazcą i geologiem.

Oto Najsłynniejsze Obrazy Leonarda:

* Zwiastowanie (Uffzi, Florencja)

* Portret kobiety – Pani z Lichtenstein (National Galery of Art., Waszyngton)

* Madonna z kwiatem – Madonna Benois (Ermitaż, Petersburg)

* Madonna z goździkiem (Alte Pina kotek, Monachium)

* Pokłon Trzech Króli (Uffzi, Florencja)

* Święty Hieronim (Pinacoteca Vaticana, Rzym)

* Madonna wśród skał (Luwr, Paryż; inna wersja National Galery, Londyn)

* Madonna karmiąca dzieciątko – Madonna Litta (Ermitaż, Petersburg)

* Ostatnia Wieczerza (Refektarz klasztoru Santa Maria delle Grazie, Mediolan)

* Dama z gronostajem (Zbiory Czartoryskich, Muzeum Narodowe, Kraków)

* Gioconda – Mona Liza (Luwr, Paryż)

* Święta Anna Samotrzecia (Luwr, Paryż)

* Św. Jan Chrzciciel (Luwr, Paryż)

 

Dodaj komentarz